Test nástroje RUI Tactical 33759

20. listopadu 2015 v 11:47 |  Testy
Cenově atraktivní, obstojný základ s malými nevýhodami.
Společnost RUI u nás není příliš známá. Jde o španělskou firmu zabývající se výrobou "taktických" nožů, multitoolů a jiného vybavení. Podle stanovených cen produkty spadají do nižší střední cenové třídy. Zkrátka jsou spíše levnější a toto je způsobeno především výrobou v Číně. Nabízejí ale solidní kvalitu a velmi příznivou cenu díky čemuž cílí na nenáročné uživatele, kteří svůj RUI nástroj budou využívat (a zatěžovat) spíše příležitostně.

Model Tactical 33759 je "chudším" a tedy levnějším bratříčkem modelu Tactical 33787. Výrobce RUI tak dává zájemcům na výběr celkem lišáckým způsobem: líbí se Vám dizajn a robustnost dražšího 33787, ale nechcete za něj zbytečně připlácet a svůj nástroj budete využívat sporadicky? V tom případě sáhněte po zmíněném Tacticalu 33759, který se Vám pokusím představit tímto testem.
V balení kromě samotného nástroje naleznete i pouzdro a sadu bitů. Nástroj je poměrně kompaktní, vhodný i do menších rukou. Grip je tvořen gumou a plastem, nástroje pak nerezovou ocelí, nůž samotný pak ještě titanovou úpravou. Kleště se otevírají plynule, oproti dražšímu modelu ale postrádají vratnou pružinu, což trochu stíží práci v jedné ruce, nicméně i ta pružina se v multitoolech vyskytuje zřídka a nelze to tedy brát jako vyložené minus. Ostří kleští je ostré, v dolní části je možno ořezávat izolaci drátů. Spoj kleští je bez jakýchkoli vůlí, vypadá, že vydrží.
Otevírání nástrojů lze provádět až po rozevření samotných kleští, tady je to nevýhoda oproti 33787, u kterého šly všechny nástroje otevírat i zvenčí. Co je zvláštní ale i potěší je to, že je zde o dva nástroje více než u předchozího modelu. Kromě nože, nástavce na bity, otvíráku lahví a konzerv, velkého a malého šroubováku a pilky na dřevo, zde dostanete i nůž se zubatým ostřím a pilník.
Nůž s titanovou úpravou je stejně ostrý jako u ostatních nástrojů RUI, určitě Vám odvede dobrou službu, ať už budete řezat pevné provazy, strouhat dřevo nebo mazat krajíc chleba.
Pilka je pěkně ostrá, nestávalo se mi, že by se zanášela pilinami a během řezání ji tak nebylo potřeba čistit - mohlo to být díky dobře vysušenému dřevu. Lépe zabírá směrem "od sebe". K "sobě" tedy taháte jen lehce, a když do toho směrem "od sebe" dáte více síly, řeže jako divá.
Nástroje se otevírají dobře, až na výjimku v podobě nástavce na bity, pro jehož otevření je nutno mít buď delší nehty, které mi chybí, nebo je potřeba otevřít jeden z jeho sousedních nástrojů. V každém případě platí, že pro jejich otevírání je potřeba obou rukou.

Pouzdro a BIT kit jsou kromě dvou odlišností (barva loga RUI a absence rozbíječe skla) shodné s dražším modelem. Pouzdro je tedy nylonové, formované a kromě nástroje se do něj vejde i BIT kit, který má své místo v zadní kapsičce jištěné suchým zipem. Nástroj je pak jištěn také suchým zipem a navíc plastovou přezkou. Oproti pouzdrům od např. Leathermanu toto objemově působí takovým "nadýchanějším" dojmem a pokud jej nosíte pod bundou nebo mikinou, budete tam mít "bouli". Bity vypadají kvalitně a najdete mezi nimi rozbíječ skla, tři křížové šroubováky, tři ploché šroubováky a tři šestihranné nástavce. Spojení s nástrojem je zajištěno stříbrným mezičlánkem a celé to funguje na principu magnetu, nehrozí tedy bezdůvodný pád bitu a jeho případná ztráta.

Skvělá cena, zajímavý desing, bohaté příslušenství a vyvážený poměr kvality a ceny nástroj RUI 33759 předurčují pro široké spektrum nenáročných lidí. Problém je v absenci jakékoli pojistky čehokoli, toto beru snad za největší mínus jinak povedeného nástroje. Cenově jde jistě o jeden z nejzajímavějších multitoolů na trhu.

Výhody:
  • Desing
  • Bohaté příslušenství
  • Cena
Nevýhody:
  • Absence pojistek nástrojů
  • Obtížnější otevírání nástavce na bity
Nástroj můžete zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama