Přehled pěti nejpoužívanějších nožířských ocelí a materiálů

26. října 2015 v 11:53 |  Aktuality a zajímavosti
Výběr nože s tou "správnou" čepelí, respektive s materiálem, z které je čepel vyrobena, může být pro méně zasvěcené oříškem. Výrobci dnes u svých produktů podávají marketingem zavánějící informace o složeních čepelí, klidně se tak může stát, že se o nějakém ultrahypersuper chemického složení nakonec dozvíte, že jde o obyčejnou nerezovou ocel.


Ocele se kvůli svému složení liší v parametrech, jakými jsou například korozivzdornost, houževnatost, tvrdost, výdrž v rozličných pracovních teplotách apod. Důležitá je i znalost základních prvků, z kterých se nožířské čepele skládají, neboť je to právě alchymie s nimi, která mění výsledné vlastnosti oceli. Zpracovali jsme tedy pro Vás malý přehled těch top 5 nejpoužívanějších chemických prvků a samotných nožířských ocelí, jejichž vlastnosti je určitě dobré znát.

Prvky:
Titan (Ti): Fyzikální vlastnosti titanu, tedy především korozivzdornost a nemagnetičnost jsou vhodné pro specifické činnosti, jakými jsou činnosti související s vodou, tzn. potápěčství, námořnictví, vojenské námořní síly apod. Je měkčí než klasická ocel.

Uhlík (C): Díky uhlíku je výsledná ocel pevnější v tahu, tvrdší a odolnější vůči opotřebení. Zároveň jeho vyšší obsah umožňuje kalení.

Chróm (Cr): Chróm také zvyšuje pevnost v tahu a navíc i houževnatost. Chrání také před korozí a opotřebením.

Kobalt (Co): Kobalt zvyšuje pevnost oceli a její tvrdost po kalení.

Vanad (V): Vanad také zvyšuje pevnost, ale navíc i tuhost a odolnost vůči opotřebení. Působí antikorozivně.

Ocele:

9Cr19MoV
Jde o nerezovou ocel s vysokým obsahem uhlíku. Chemickým složením, houževnatostí a schopností udržet ostří, ji řadí mezi 440B a 440C nerezové ocele. Pokud ji porovnáme např. s 7Cr17MoV ocelí, tak tuto předčí ve větší tvrdosti a lepší schopnosti držet ostří. Výrobky z této nožířské ocele spadají spíše do dražší cenové kategorie. Zástupcem může být například top model od firmy Gerber, Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade, viz. http://www.multitools.cz/bear-grylls-ultimate-pro-fixed-blade.

7Cr17MoV
Modifikace oceli 440A, liší se především obsahem vanadu, který je zde zastoupen ve větším poměru. Díky tomu je ocel z tohoto materiálu pevnější, tužší a odolnější vůči opotřebení. Typickým modelem s touto čepelí může být např. nůž Bear Grylls Ultimate Fe: http://www.multitools.cz/bear-grylls-ultimate-fe.

Série 420 (420A, 420B, 420C, 420HC)
Ocele označované číslem 420 a lišící se jen písmeny, která jsou za nimi uvedena, se liší především obsahem uhlíku. Přitom platí, že 420A a 420B jsou vnímány spíše jako ekonomické varianty, vysoce korozivzdorné ocele, s dobrým poměrem cena/výkon a nejnižším obsahem uhlíku. 420C (carbon) a 420HC (high carbon), pak mají vyšší obsah uhlíku a mohou být zakaleny do větší tvrdosti než "obyčejná" 420 ocel. Jako příklad, kde je použita ocel 420HC může sloužit například nůž Gerber LMF II: http://www.multitools.cz/gerber-lmf-ii-black.

Série 440 (440A, 440B, 440C)
Tato série navazuje na 420 sérii s tím, že má lepší vlastnosti týkající se tvrdosti a houževnatosti. Stejně jako u 420, i zde písmena za čísly značí obsah uhlíku. 440A je tak poměrně levnou a korozivzdornou ocelí, 440B má vyšší obsah uhlíku a je tvrdší a 440C má pak ještě vyšší obsah uhlíku než 440B a v sérii 440 je díky tomu umístěná nejvýše. Ocel 440 navíc s titanovou úpravou používá například nůž RUI Tactical Raider XL: http://www.multitools.cz/nuz-rui-tactical-31958-raider-xl-pouzdro.

CMP S30V
Materiál používaný spíše na čepele dražších nožů, tradičně Spyderco, Leatherman apod. Jedná se o nerezovou ocel vyráběnou speciálním CMP postupem. Díky svým vyváženým vlastnostem je velmi vhodná pro výrobu nožů. Nicméně z řady CMP SxxV jde o variantu s nejmenším obsahem uhlíku. Nositelem této čepele, respektive čepelí je například Leatherman Charge TTi: http://www.multitools.cz/charge-tti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robertlauct Robertlauct | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 17:03 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/le-cialis-fait-il-grossir/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/le-cialis-fait-il-grossir/</a>

2 Petra Z. Petra Z. | E-mail | Web | 30. srpna 2018 v 0:28 | Reagovat

Výborné oceli dělá česká firma Primapol :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama