Říjen 2015

Test nástroje RUI Tactical 33787

30. října 2015 v 15:06 Testy
RUI Tactical 33787 - Za dobrou cenu uspokojí nenáročné.

Společnost RUI u nás není příliš známá. Jde o španělskou firmu zabývající se výrobou "taktických" nožů, multitoolů a jiného vybavení. Podle stanovených cen produkty spadají do nižší střední cenové třídy. Zkrátka jsou spíše levnější a toto je způsobeno především výrobou v Číně. Nabízejí ale solidní kvalitu a velmi příznivou cenu díky čemuž cílí na nenáročné uživatele, kteří svůj RUI nástroj budou využívat (a zatěžovat) spíše příležitostně.

Zde testovaný RUI Tactical 33787 je nejvyšším modelem RUI multitoolů. Naše sympatie si hned ze začátku získal velmi nízkou cenou, pohybující se okolo 1 300 Kč s DPH. Sympatické je také přiložené příslušenství, protože s nástrojem dostanete také nylonové pouzdro a sadu bitů. V této cenové hladině jde o něco naprosto nevídaného!
Při prvním uchopení překvapí svou hmotností, která činí 263 g. Jde tedy o spíše těžší a masivní nástroj - nic pro malé ruce. Celá plocha zavřeného multitoolu má gumový povrch, takže práce s ním v mokrých rukou bude stejně pohodlná a bezpečná, jako v rukou suchých. S otevíráním hlavního nástroje, tedy kleští budete ze začátku, než se nástroj tzv. "rozchodí" bojovat. Opravdu to jde docela ztuha a nesmíte se bát použít větší síly. Jakmile jej otevřete, získáte praktické kombinované kleště s pružinou - opět v této cenové hladině nevídaný jev. Kleště mají hladký chod a působí robustně. Kromě "úchopné" části, je zde také část štípací a pod ní i malá skulinka na odizolaci drátů. Štípání drátu probíhalo naprosto bez problémů. Výtku mám k menší vůli v oblasti hlavního "spoje" kleští, které si ale při běžném používání nevšimnete.
Další nástroje lze otevřít bez toho, aby jste museli otevřít kleště, nacházejí se tedy vně. Jde o pilku na dřevo, středně velký šroubovák s otvírákem na lahve, menší šroubovák, otvírák na konzervy, nástavec na BITy a nůž. Velkou výtku si zaslouží absence jakékoli pojistky. Ani jeden nástroj tak nezafixujete v pevné poloze. Co se mi nelíbilo byl nástavec na BITy, respektive způsob jeho otevírání. Nástavec se totiž nachází mezi nožem a otvírákem na konzervy a bez otevření jednoho z nich se sám velmi špatně otevírá. Je fakt, že nemám nijak dlouhé nehty, což je nejspíš příčinou této potíže.
Pilka na dřevo působí spíš nedůvěryhodně, např. oproti té v Leathermanu takovým hrubým, tupým dojmem. Při pokusu přeřezat bukový špalek si však vedla dobře a potýkala se hlavně s problémem zanesených zubů pilinami, což se stává u všech "miniaturních" pilek na dřevo. Po chvilce řezání je tak potřeba zuby pilky očistit a může se řezat dál.
Nůž na své černé čepeli nese označení Titanium Coated. Počítá se tedy s tím, že jeho čepel bude více odolná vůči opotřebení. Továrně je ostře nabroušen a po našem "nehtovém testu", který spočívá v položení čepele nože ostřím na nehet a pokusem jemně s ní vertikálně vůči ostří pohnout. Pokud se čepel pohne, nůž není příliš ostrý, pokud se nepohne, je nůž velmi ostrý. Nůž na RUI Tactical 33787 se nepohnul, což je důkaz opravdové ostrosti. Pevný provázek přeřízl s lehkostí, stejně jako nastrouhal z tvrdého bukového špalku jemné odřezky vhodné na podpal.
Přiložené pouzdro je vyrobeno z pevného nylonu, skládá se ze dvou kapes, hlavní, formovanou pro samotný nástroj, a menší v zadní části pro BIT kit. Kapsa pro nástroj je zajištěna plastovou přezkou a suchým zipem, kapsička pro BIT kit pak jen suchým zipem. Pouzdro lze upnout na opasek, který však nesmí být širší než 4 cm, neboť průvlak na pouzdře má cca 4,5 cm, ale celá tato šířka vzhledem k postranním švům nelze využít.
Sada bitů obsahuje 9 různých nástavců a jeden mezičlánek, do kterého z jedné strany zapadá nástavec v multitoolu a z druhé samotný bit. Samotné spojení je pomocí magnetů, které díly spolehlivě drží. Mezi bity naleznete rozbíječ skla, tři křížové šroubováky, tři ploché šroubováky a dva šestihranné nástavce. Kvalita je solidní, nemyslím že jde o nějaké "bláto".
Z testu je patrné, že nenáročný uživatel multitoolu RUI bude s tímto nástrojem spokojen. Pozor je jen třeba dát na absenci pojistek a na možné mezery v kvalitě zpracování. I tak lze tento nástroj doporučit všem, kteří nechtějí utrácet mnoho peněz za prověřenou kvalitu (Leatherman, SwissTool,…), ale nejdříve si potřebují multitool osahat při různých činnostech.
Plusy:
 • Nízká cena
 • Robustní provedení
 • Pouzdro a sada bitů v ceně
 • Ostrý nůž a kleště
 • Kleště na pružině
Mínusy:
 • Mírná vůle ve spoji kleští
 • Hůře otvíratelný nástavec na bity
 • Absence pojistek
 • Pouzdro je spíše pro užší opasky
Multitool můžete zakoupit zde.

Přehled pěti nejpoužívanějších nožířských ocelí a materiálů

26. října 2015 v 11:53 Aktuality a zajímavosti
Výběr nože s tou "správnou" čepelí, respektive s materiálem, z které je čepel vyrobena, může být pro méně zasvěcené oříškem. Výrobci dnes u svých produktů podávají marketingem zavánějící informace o složeních čepelí, klidně se tak může stát, že se o nějakém ultrahypersuper chemického složení nakonec dozvíte, že jde o obyčejnou nerezovou ocel.


Ocele se kvůli svému složení liší v parametrech, jakými jsou například korozivzdornost, houževnatost, tvrdost, výdrž v rozličných pracovních teplotách apod. Důležitá je i znalost základních prvků, z kterých se nožířské čepele skládají, neboť je to právě alchymie s nimi, která mění výsledné vlastnosti oceli. Zpracovali jsme tedy pro Vás malý přehled těch top 5 nejpoužívanějších chemických prvků a samotných nožířských ocelí, jejichž vlastnosti je určitě dobré znát.

Prvky:
Titan (Ti): Fyzikální vlastnosti titanu, tedy především korozivzdornost a nemagnetičnost jsou vhodné pro specifické činnosti, jakými jsou činnosti související s vodou, tzn. potápěčství, námořnictví, vojenské námořní síly apod. Je měkčí než klasická ocel.

Uhlík (C): Díky uhlíku je výsledná ocel pevnější v tahu, tvrdší a odolnější vůči opotřebení. Zároveň jeho vyšší obsah umožňuje kalení.

Chróm (Cr): Chróm také zvyšuje pevnost v tahu a navíc i houževnatost. Chrání také před korozí a opotřebením.

Kobalt (Co): Kobalt zvyšuje pevnost oceli a její tvrdost po kalení.

Vanad (V): Vanad také zvyšuje pevnost, ale navíc i tuhost a odolnost vůči opotřebení. Působí antikorozivně.

Ocele:

9Cr19MoV
Jde o nerezovou ocel s vysokým obsahem uhlíku. Chemickým složením, houževnatostí a schopností udržet ostří, ji řadí mezi 440B a 440C nerezové ocele. Pokud ji porovnáme např. s 7Cr17MoV ocelí, tak tuto předčí ve větší tvrdosti a lepší schopnosti držet ostří. Výrobky z této nožířské ocele spadají spíše do dražší cenové kategorie. Zástupcem může být například top model od firmy Gerber, Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade, viz. http://www.multitools.cz/bear-grylls-ultimate-pro-fixed-blade.

7Cr17MoV
Modifikace oceli 440A, liší se především obsahem vanadu, který je zde zastoupen ve větším poměru. Díky tomu je ocel z tohoto materiálu pevnější, tužší a odolnější vůči opotřebení. Typickým modelem s touto čepelí může být např. nůž Bear Grylls Ultimate Fe: http://www.multitools.cz/bear-grylls-ultimate-fe.

Série 420 (420A, 420B, 420C, 420HC)
Ocele označované číslem 420 a lišící se jen písmeny, která jsou za nimi uvedena, se liší především obsahem uhlíku. Přitom platí, že 420A a 420B jsou vnímány spíše jako ekonomické varianty, vysoce korozivzdorné ocele, s dobrým poměrem cena/výkon a nejnižším obsahem uhlíku. 420C (carbon) a 420HC (high carbon), pak mají vyšší obsah uhlíku a mohou být zakaleny do větší tvrdosti než "obyčejná" 420 ocel. Jako příklad, kde je použita ocel 420HC může sloužit například nůž Gerber LMF II: http://www.multitools.cz/gerber-lmf-ii-black.

Série 440 (440A, 440B, 440C)
Tato série navazuje na 420 sérii s tím, že má lepší vlastnosti týkající se tvrdosti a houževnatosti. Stejně jako u 420, i zde písmena za čísly značí obsah uhlíku. 440A je tak poměrně levnou a korozivzdornou ocelí, 440B má vyšší obsah uhlíku a je tvrdší a 440C má pak ještě vyšší obsah uhlíku než 440B a v sérii 440 je díky tomu umístěná nejvýše. Ocel 440 navíc s titanovou úpravou používá například nůž RUI Tactical Raider XL: http://www.multitools.cz/nuz-rui-tactical-31958-raider-xl-pouzdro.

CMP S30V
Materiál používaný spíše na čepele dražších nožů, tradičně Spyderco, Leatherman apod. Jedná se o nerezovou ocel vyráběnou speciálním CMP postupem. Díky svým vyváženým vlastnostem je velmi vhodná pro výrobu nožů. Nicméně z řady CMP SxxV jde o variantu s nejmenším obsahem uhlíku. Nositelem této čepele, respektive čepelí je například Leatherman Charge TTi: http://www.multitools.cz/charge-tti

Život s multitoolem, 3. díl

20. října 2015 v 14:04 Seriál Život s multitoolem
Sérií článků "Život s multitoolem" Vám chceme více přiblížit využití multitoolů v praxi.
Žádné marketingové žvásty, ale tvrdá realita.
Veškeré popsané situace se skutečně staly.

Natáhnutí nového pletiva kolem zahrady jsme měli už delší dobu v plánu. Starý plot byl rezavý a pokřivený, o výměnu nás už několik let prosil. Rozhodli jsme se tedy pořídit poplastované pletivo. Po demontáži starého plotu, kde se mi můj multitool Leatherman Wave hodil při "cvikání" starých rezavých drátů, bylo potřeba sloupky zbavit rzi a znovu natřít. Následně jsme natáhli tři vodorovné "nosné" dráty kolem všech sloupků a od jednoho konce začali "odbalovat" nový plot, který jsme postupně přichytávali na horním nosném drátu. Zatím to šlo bez potíží, jelikož plot ještě nebyl tak napnutý. Trochu složitější bylo až přichycení spodního drátu, protože byl plot hodně napnutý a koncovky, které bylo potřeba dole zaháknout na spodním drátu, byly tvrdé. Jen s rukavicemi to šlo neohrabaně a bez nich se mi zase ostrý a tvrdý drát zabodával do prstů. Opět jsem si vzpomněl, cože to nosím u opasku a zkusil si tedy pomoct kleštěmi od Leathermanu. Šlo to o mnoho lépe a moje prsty mi děkovaly, že mě napadlo jej použít. I když jsme tuto práci dělali na zahradě, kde to pro skutečné kleště bylo nějakých 50 metrů, znáte to..když jste uprostřed práce zapálení a každé odskočení pro Vás znamená zdržení, tak vezmete za dobře vším co je po ruce. Potvrdilo se, že je dobré mít šikovný multitool pořád u sebe, i na zahradě.
Také nedáte dopustit na svůj multitool? Podělte se s námi o Vaše zážitky s jeho používáním! Vybrané příspěvky zveřejníme! Pište na: info@multitools.cz

Test Gerber Bear Grylls Ultra Compact Fixed

5. října 2015 v 20:34 Testy

Test nože Bear Grylls Ultra Compact Fixed

Malý ale šikovný Gerber.

Při prvním pohledu "naživo" jsem na nůž Gerber Bear Grylls Ultra Compact Fixed, koukal celkem s nedůvěrou a říkal si, co je to za hračku. Jak jsem později zjistil, jde o pěkně ostrou hračku pro velké kluky. Malý nožík s praktickým pouzdrem v tradičních barvách edice Bear Grylls, tedy dominantní černou a oranžovou barvou působí velmi pěkně. Dá se říct, že tato kombinace barev a především pak oranžová je jakousi "základovou" barvou pro "správné" outdoorové vybavení a Gerber není jediný, kdo na tuto barvu sází. Ne všem se však výrazné barvy zamlouvají a mají rádi konzervativní vzhled. Nicméně já osobně mám oranžovou rád a sám si ji spojuji s výrobky určenými pro sport a outdoorové aktivity. Vidím v této barvě i velkou výhodu v tom, že v přírodě zkrátka razí a oranžový předmět najdete v zelené trávě či na hnědém listí podstatně snadněji, než předmět černý. Takže za mě k použitým barvám palec nahoru.
Obsahem blistrového balení je samotný nůž, plastové pouzdro se šňůrkou a příručka pro přežití v přírodě od mistra Beara Gryllse.
Teď k samotnému zpracování nožíku, zmínit je třeba, že jde o tzv. Full Tang konstrukci, tzn. že je nůž vyroben od špičky čepele po patku rukojeti z jednoho kusu oceli. Na konci rukojeti se potom nachází praktický otvor na provléknutí šňůry. Čepel nože je vyrobena ze 7Cr17MoV nerezové oceli, tedy ekvivalentu nejrozšířenějšího typu 440A. Má matně šedou úpravu a nechybí na ni ani světlým písmem napsaný název výrobce a "podpis" Beara Gryllse. Od výroby je čepel velmi dobře nabroušená. Materiál rukojeti je plast s "pogumovaným" vzorem, z ruky určitě nevyklouzne i díky výraznému vybrání pro ukazováček, případně i prostředníček.
Co se pouzdra týče, to je vyrobeno komplet z tvrzeného plastu. Co se mi na něm líbí je to, že lze uchytit prakticky na cokoli, opasek, obuv, nosné systémy, nebo si jej díky přiložené šňůrce můžete pověsit na krk. Pouzdro je velmi kompaktní a ploché, spolu s malým nožíkem, který do něj zajede celou svou čepelí, jde o perfektní komplet pro skryté a zároveň bezpečné nošení. Nůž v pouzdře drží díky malým plastovým výstupkům, které se nacházejí na začátku rukojeti. Tyto se pak "zacvaknou" do příslušných otvorů v pouzdře. Kolik vsunutí a vytáhnutí nože do a z pouzdra tyto výstupky vydrží je otázkou, nicméně subjektivně vypadají odolně a například při běhu s nožem v pouzdře pověšeném na krku se mi jej nepodařilo poměrně velkými rázy "vytratit".
S Ultra Compactem jsem zkoušel strouhat dřevo, řezat tenké plátky z jablka, zapichovat jej do dřeva, házet proti dřevěné stěně atd., s používáním jsem byl velmi spokojen. S nožem se pracuje pohodlně, během všech činností jsem nad ním měl pořád dostatečnou kontrolu, což souvisí s jeho nízkou váhou, pouhých 128 g. Na druhou stranu je potřeba říct, že svému názvu Ultra Compact Fixed opravdu dostává, protože je vhodný spíše do menších až středně velkých rukou. V pořádných chlapských rukou by mohl být u určitých činností nepohodlný. Toto je ale jediné negativum, které mě během celého testování i po něm napadlo. Kdo chce kvalitní kompaktní nůž s pouzdrem za slušné peníze, určitě bude s tímto příjemným nožíkem spokojen.
Plusy:
 • Čepel z kvalitní oceli
 • Pogumovaná a bezpečná rukojeť
 • Kompaktní rozměry jak nože tak pouzdra pro skryté nošení
Mínusy:
 • Ve větších rukou je hůře ovladatelný
Nůž můžete zakoupit zde.

Test nástroje Leatherman Wave

5. října 2015 v 20:21 Testy

Test nástroje Leatherman Wave

Leatherman Wave - nejpopulárnější z rodu Leathermanů

Rozhodli jsme se s Vámi podělit o zkušenosti s nejžádanějším modelem Wave, který používáme už 4 roky a za celou dobu jsme jej nikdy nešetřili. Nejde tedy o test nového, právě vybaleného produktu.
Leatherman Wave není ve světě nářaďových nožů žádným nováčkem, na trhu se objevil už v roce 1998 a prodává se dodnes. Vždyť proč měnit něco, co funguje? V roce 2004 přišla lehká inovace původního Wave a ta nesla název "New Wave".

Za necelá dvě desetiletí se stal Wave nejprodávanějším a nejoblíbenějším model od Leathermanu. Proč tomu tak je pochopíte při prvním chycení do ruky a vyzkoušením několika nástrojů. Je to pěkně festovní věcička vážící celých 241 g, komplet vyrobená z nerezové oceli a s délkou 10 cm ve složeném stavu. Díky těmto proporcím jej výrobce řadí do tzv. "Full size" kategorie nástrojů, které jsou schopny ve většině případů nahradit normální nářadí.

Tělo nástroje má lesklou úpravu a na obou stranách vyražená slova "Leatherman Wave". V zavřeném stavu umožňuje používání celkem čtyř, respektive pěti nástrojů. Jsou jimi dva nože, jeden s klasickým, hladkým ostřím, druhý se zubatým ostřím. Oba jsou z oceli 420HC a lze je otevírat jednou rukou - velmi praktické! Dále zde najdeme pilník s hrubší a jemnější stranou a pak velmi schopnou pilku na dřevo, která je opravdu hodně ostrá. Pátým "nástrojem" se pak rozumí vytahovací kovové oko, které může sloužit např. jako úchyt na popruh.
Po rozevření nástroje se nám v rukou objeví plnohodnotné "kombinované" kleště, ty poslouží jak pro uchycení nebo utažení, tak pro štípání drátů. V dolní části je také malý otvor, kterým lze "oloupat" izolace z menších kabelů.
Dalšími vnitřními nástroji jsou pak:
 • Otvírák na konzervy a víčka lahví
 • Slot s vyměnitelným oboustranným bitem velkého křížového a plochého šroubováku
 • Velký plochý šroubovák, který bychom se nebáli použít i jako menší páčidlo
 • Slot s vyměnitelným oboustranným bitem malého křížového a plochého šroubováku
 • Nůžky s vratným mechanismem
 • Měřítka na vnitřní straně "křídel" nástroje, které měří 19 cm, respektive 7,5 palce.
Nutno dodat, že každý nástroj je vybaven pojistkou, bezpečnost práce je tedy vysoká! Všechny nástroje se otevírají lehce, není třeba nic rvát silou a nepotřebujete ani dlouhé nehty.
Pojistka vnějších nástrojů
Vzhledem k váze a rozměrům je k modelu dodáváno originální pouzdro na opasek - u námi testovaného modelu to bylo pouzdro kožené (respektive koženo-nylonové), se zapínáním na druk. Mimo tuto variantu se také k Wave dodává pouzdro nylonové, se zapínáním na suchý zip. Naše pouzdro je vybaveno hlavní kapsou na nástroj, menší kapsou na drobnosti (nosíme tam náplasti:)) a dvěmi vertikálními kapsičkami po stranách přístroje, které lze využít např. na propisku. Do hlavní kapsy se pohodlně vejde nástroj i s náhradní sadou bitů. Pouzdro je bezpečné a nikdy se nám nestalo, že by se nám například omylem otevřelo. Kromě trochu "vyšisované" černé barvy od slunce a odírání je pořád jako nové. Pouzdro disponuje i vychytávkou spočívající v tom, že pokud z vnitřních nástrojů používáte např. kleště a potřebujete si je na chvíli odložit, ale nemáte kam a nemůžete je složit, stačí otevřený nástroj vložit špičkou kleští do otevřeného pouzdro, na jehož dně je tomu uzpůsobený otvor a špička kleští jím proleze a nástroj tak zůstane "zafixován". Jednoduché a účelné.
Praktické zkušenosti s tímto nástrojem nás přesvědčily o tom, že je to opravdu univerzální pomocník, který Vám bude sloužit celý život. Po všech těch ostrouhaných klaccích, nakrájených chlebech, rozetřených pomazánkách, nakrájených párcích, nařezaných větvích, ostříhaných nehtech a papírech, upilovaných nehtech, zašroubovaných šroubech a šroubcích, otevřených lahvích od piva, přeštípnutých drátech… Zkrátka nůž toho zažil hodně a nyní po čtyřech letech používání, nejeví kromě mírně otupené čepele nože s hladkým ostřím a pár škrábanci na svém lesklém "kabátku", žádné známky opotřebování.
Plusy:
 • Pořádný nástroj pro chlapské ruce
 • Vyváženost nástrojů (není zaměřen na konkrétní činnost)
 • Zhotoven z nerezové oceli
 • Téměř žádné opotřebování po 4 letech
Mínusy:
 • Nošený v kapse, bez pouzdra už jde cítit
 • Lesklý povrch je náchylný k poškrábání
Multitool můžete zakoupit zde.Život s multitoolem, 2. díl

5. října 2015 v 20:16 Seriál Život s multitoolem

Život s multitoolem, 2. díl

Sérií článků "Život s multitoolem" Vám chceme více přiblížit využití multitoolů v praxi.
Žádné marketingové žvásty, ale tvrdá realita.
Veškeré popsané situace se skutečně staly.

Jednoho zářijového dne jsem měl jasně stanovený úkol, hrabání posečené trávy. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se to nedělo na odlehlém místě, které představoval vrcholek kopce s obrovskou horskou loukou obklopenou lesem. K nejbližšímu autu to bylo cca 25 min., k nejbližší civilizaci cca 40 min. chůze.
Hrabal jsem klasickými dřevěnými hráběmi, šlo to dost ztuha, tráva byla už přes týden posekaná a "seno" v ní pomalu zarůstalo. I proto se mi při prudším potáhnutí starší hrábě prostě ulomily a byly na dva kusy. Říkal jsem si, co teď? Dolů se mi nechtělo a pohrabat jsem to musel. Chvíli trvalo, než mi došlo, že mám u opasku Leatherman Wave. Byl jsem v tu chvíli moc rád, že je vybaven kleštěmi, kterými bylo nutno vytáhnout hřebíčky držící lištu se zuby a rukojeť. Pak jsem jen pomocí velkého šroubováku v Leathermanu vytlačil ulomený zbytek konce držadla hrábí. Nad ulomeným místem jsem ostrouhal tlustší části držadla tak, aby se vešly do příslušných děr, následně je zastrčil, ze shora zatloukl hřebíčky multitoolem (díky za tu váhu 241 g, teď přišla vhod!) a bylo to. Oprava do 5 minut v terénu, bez normálního nářadí.
Díky Leathermane!
Také nedáte dopustit na svůj multitool? Podělte se s námi o Vaše zážitky s jeho používáním! Vybrané příspěvky zveřejníme! Pište na: info@multitools.cz

Život s multitoolem, 1. díl

5. října 2015 v 20:10 Seriál Život s multitoolem

Život s multitoolem, 1. díl

Sérií článků "Život s multitoolem" Vám chceme více přiblížit využití multitoolů v praxi.
Žádné marketingové žvásty, ale tvrdá realita.
Veškeré popsané situace se skutečně staly.

Jednoho dne jsme se vydali do lesa, abychom spáchali nějakou přírodě prospěšnou činnost.
Na opasku jsem měl jen Leatherman Wave, v batohu pak pláštěnku a svačinu - neměli jsme potřebovat žádné nástroje.
Po nějaké době chůze lesem jsme došli ke staré oplocence, kde byl místy drátový plot vyvracený a zvěř už stejně běhala dovnitř, rozhodli jsme se, že ji demontujeme. Stromy uvnitř již byly vzrostlé a nebyly ohroženy okusem zvěří.
Plot byl asi 190 cm vysoký a do této výšky se od země skládal z asi 20 vodorovných drátů, přičemž co 10 cm byly i
dráty svislé.

Celé pletivo bylo přichyceno pomocí háčku ze zahnutých hřebíků, které byly zatlučeny do kůlů zaražených v zemi.
Drát samotný nebyl žádný čajíček, ale pořádný kus tvrdého železa.
Byl jsem moc rád že jsem si vzal svůj multitool, protože opravdu nevím, jak jinak bychom ten plot do tmy rozebrali.
Kolega si naštěstí vzal speciální štípačky a sekyru.
Plot bylo potřeba naštípat po cca deseti metrech a následně jej zavinout a vytáhnout z lesa na asi 150 metrů vzdálenou louku.

Začal jsem tedy cvikat a byl jsem mile překvapený, jak štípací část kleští Leatherman funguje. Šlo to jako po másle.
Prakticky největší problém mi dělalo trefit se na tu správnou "cvikací" část kleští, jinak naprosto stejná práce,
jako s klasickými kombinačkami.
Vykrucoval jsem kleštěmi hřebíky, někdy až jiskry létaly a i tato práce byla pro Leathermana jako dělaná.
Během práce jsem přecvikal odhadem 200 drátů a tak mě samozřejmě na konci zajímal stav mého nástroje.
Ten byl, až na špínu jako nový. Štípačky pořád ostré, bez otupení. Paráda, jde vidět že Leatherman není z žádného "bláta". Tady se multitool Leatherman Wave ukázal. Opravdu klobouček před tou kvalitou. Kdo nezažije, nepochopí.

P.S. Bohužel jsem u sebe neměl fotoaparát ani telefon s foťákem, nemohl jsem tedy situaci zdokumentovat.
Sami aspoň vidíte, že jsem situace opravdu neplánoval, ale prostě se "stala".
Foto je pouze ilustrační, ohrazenka je však velmi podobná.
Také nedáte dopustit na svůj multitool? Podělte se s námi o Vaše zážitky s jeho používáním! Vybrané příspěvky zveřejníme! Pište na: info@multitools.cz

RUI a ALBAINOX

5. října 2015 v 20:06 Výrobci nožů
RUI & ALBAINOX
Španělské firmy RUI a Martinez Albainox jsou známé především v západní Evropě. K nám do České republiky se dováží minimum produkce a tak jsme se rozhodli, zpestřit český trh tím, že Vám nabídneme multifunkční nože a nářadí právě těchto značek. Vynikají totiž výborným poměrem cena/kvalita a k drtivé většině nástrojů jsou dodávána i pouzdra.


VICTORINOX

5. října 2015 v 20:02 Výrobci nožů
VICTORINOX
Kdo by neznal červené nožíky s "křížkem" od slavného švýcarského výrobce, společnosti Victorinox.
Tradice značky Victorinox sahá až do roku 1884. Během této doby si získala své věrné příznivce,
kteří na kapesní nože tohoto výrobce nedají dopustit.
Málokdo už ví, že Victorinox nevyrábí jen typické červené nože, ale i kvalitní pracovní multitooly,
vybavené festovními kleštěmi. Pokud máte rádi Švýcarské nože a hledáte kvalitní pracovní nástroj,
modelová řada SwissTool je pro Vás jasnou volbou.

GERBER

5. října 2015 v 19:59 Výrobci nožů

GERBER

Americký výrobce nožů, firma GERBER je známá po celém světě.
Mimo její kvalitní výrobky ji proslavil také muž jménem Bear Grylls, s nímž GERBER spolupracuje.
Bear Grylls je známý svými seriály o přežití z programu Discovery Channel.
Je bývalým elitním vojákem a rozhodně ví, co se Vám v kritických situacích může hodit.
Na výrobky s jeho jménem se tak můžete vždy spolehnout a záruční doba v délce 25 let to jen potvrzuje.